Strejflys over værker erhvervet i foreningens første 59 år

Se Kirkeby, Winther, Wølck, Heide, Klein og mange andre i Morsø Kunstforening.

Coronasmitten trækker lange skygger. Meget aflyses – udsættes eller forsvinder i mørket, men på Mors har situationen givet anledning til at gå i gemmerne og bringe mange af foreningens indkøb over de første 59 år frem i lyset. Derfor vises frem til udløbet af september i stedet udsnit af foreningens i alt 350 værker. Det bliver maleri, grafik, foto, skulptur og grafik. Der vil være særligt fokus på værker af lokale kunstnere.

Helt fra starten har foreningen haft en indkøbspolitik, hvor der blev købt ind med sigte på at skabe en samling, der kunne begrunde at oprette et kunstmuseum. Det drømte mange om. Ret hurtigt indhentede realiteterne de gode ønsker, så man måtte erkende, at der næppe ville kunne skaffes økonomi til at opbygge et museum med fast bopæl og åbning.

Til gengæld fortsatte opbygningen af en samling, som ville være værdig til et kunstmuseum. Indkøbene – indimellem suppleret med flotte donationer – er så fortsat til nutiden.

Læs mere om udstillingen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *